Tekstilde Lazer Kesim Makinesi Kullanım

Tekstilde Lazer Kesim Makinesi Kullanım

Haziran 17, 2020 Uncategorized Lazer Kesim Makinası 0

Tekstilde Lazer Kesim Makinesi Kullanım

Tekstil sektörü yıllar içinde teknolojik anlamda çok yenilik yaşadı ve ilerleme kaydetti, bu ilerlemenin neticesinde, yenilikçi sonuçlar ve yeni ürünler ortaya çıktı.

Robart Lazer kesim makinesinin tekstil sektörüne girmesiyle tasarımcılar son 20 yıldır kreasyonlarında yeni modellere yer verebilirken, gelişen bu teknoloji sayesinde el işçiliği ile yapılması çok zor olacak modeller, hızlı bir şekilde üretilmeye uygun hale geldi.

Geleneksel yöntemde bir malzeme üzerinde kesim yapmak için bıçaklar kullanılıyordu, bu da hem zaman hem de bakım anlamında negatif sonuçlar doğuruyordu. Bıçak bileme bu bakım ihtiyaçlarından yalnızca biridir üstelik bıçakla kesimde malzemede istenmeyen izler oluşabiliyordu. Lazer kesim makinesi ile kesim ise özellikle vinil türü malzemelerde şaşırtıcı düzeyde başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Teksilde lazer kesim makinası kullanımının pek çok çeşidi vardır ve bunlardan en çok kullanılanı kotların taşlanması işlemidir.

Robart Lazer kesim makinesi öncesi dönemde kot taşlama kumlama yoluyla yapılıyordu ve bu çalışan işçinin sağlığını ölümcül düzeyde tehlikeye sokabiliyordu. Robart Lazer kesim makinesi ile yapılan işlemde ise sağlık açısından zararı olmayan ve çok daha kesin yüzeyler elde edilebiliyor. Üstelik kot taşlama sırasında istenen desen ve tasarımlar kotun yüzeyine işlenebiliyor.

Bir başka sektör ise deri işçiliği, deri sektöründe günümüzde giderek artan oranda lazer kesim makinesi kullanımı gerçekleşmektedir. Çünkü lazer kesim makinesinde kullanılan kesim geleneksel bıçaklı kesimden çok daha hassas kesimler yapmaya imkan tanıyor. Bununla birlikte organik bir malzeme olan deride hassas yapılmayan bir kesimde malzeme üzerinde lekeler oluşabiliyor. Robart Lazer kesim makinesiyle deri üzerinde işlem yapmadan önce kullanıcı kesim alanını görebilir ve buna göre deriyi hareket ettirerek almak istediği sonuca en uygun bölgeyi işaretleyerek kesebilir. Özellikle ayakkabı işi yapanlar lazer kesim makinelerini en yoğun kullanan sektörler arasındadır. Kişiye özel tasarımlar söz konusu olduğunda lazer kesim makinesi biçilmiş bir kaftandır.

Yüksek teknoloji içerek otomotiv sektöründe ise deri döşeme ve koltukların kesim işleminde lazer kesim makinesi kullanılması şaşırtıcı değil. Yüksek kaliteli mükemmel sonuçlar almak için lazer teknolojisi kullanılmaktadır.

Tekstil sektörünün lazer kesim makinesi tercih etmesinin en önemi sebeplerinden biri hızdır. Ayrıca daha az atık çıkarması, malzemeyi keserken sabitleme gerektirmemesi gibi nedenlerde lazer kesim makinesi tercihinde çok önemlidir. Ayrıca lazer teknolojisinde tasarım doğrudan bilgisayar üzerinden değiştirilebildiğinden üretim hattına bu teknolojinin entegrasyonu çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.