Lazer Kesimde Verimliliği Arttırmak

Lazer Kesimde Verimliliği Arttırmak

Haziran 17, 2020 Lazer Kesim Makinası 0

Lazer Kesimde Verimliliği Arttırmak

Lazer kesim ve lazer kazıma sistemlerimizin en etkileyici özelliklerinden biri tasarım ne kadar karmaşık ve detaylı olursa olsun, hızlı bir şekilde kesim ve kazıma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Lazer kesim makinenize gerektiğinde fazla detaylı ve çözünürlüğü çok yüksek bir tasarım yükleseniz dahi, lazer kesim makinesi bunu mümkün olan en yüksek hızda kesmeye ya da kazımaya çalışacaktır, bu nedenle bazı ayarlar yapmak faydalı olabilir. Siz de lazer kesim makinenizi mümkün olan en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız bu yazıda bahsettiklerimizden faydalanabilirsiniz.

1- Bir Defada Birden Fazla Ürünü Kazımak
Kazıma zamanından tasarruf için çalışma alanınıza sığabildiği kadar çok ürünü aynı anda kazıyabilirsiniz. Benzer tasarımlara sahip kazıma işlerinizi tek seferde bitirmeye özen gösterin. Lazer kesim makinesi ile rutin olarak kazıma ve kesim yaptığınız malzemeler için, çalışma tablanıza uygun bir şablon yapabilirsiniz. Bu sayede kazıma yapacağınız ürünlerin çalışma tablasına her seferinde hatasız yerleştiğinden emin olursunuz.

2- Çözünürlüğü Optimum Düzeyde Tutmak
İşlem miktarını ve zamanını etkileyen bir diğer faktörde çözünürlüktür. Lazer kesim makinesi ile yapacağımız temiz bir kazıma tüm kazıma projelerimizde istediğimiz bir durumdur, ancak yüksek çözünürlük kazıma zamanının daha uzun olmasına neden olacaktır. Bu durumda çözünürlüğü çok az düşürerek kazıma zamanının hatrı sayılır şekilde düşmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek adetli işlerinizde hem kaliteli görünen hem de daha az zamanda kazıma yapılan optimum çözünürlük miktarını belirlemek sizin elinizde. Farklı “dihtering” modlarını kullanarak testlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

3- Renkle Haritalama Yöntemini Kullanın
Örneğin tasarımınızda 3 sütunlu bir bölüm var ve her sütunun arasında boşluk var, normalde kazımayı başlattığınızda lazer kafası her sütunun üst kısımlarını kazır ve bir alt satıra geçer, bu lazer kafasının gereksiz yere hareket etmesi demek, hem zamandan hem de enerjiden kayıp anlamına geliyor. Bunun yerine tasarımınızı renklendirerek ve lazer kesim makinesine renklere göre kazıma (color mapping) komutunu vererek, tasarımdaki hangi bölümün birlikte kazınması gerektiğine karar verebilirsiniz. Arasında büyük boşluklar bulunan desenlerde size çok büyük zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

4- Önceden Kazınmış Ürünler
Diyelim ki kişiye ya da kuruma özel ürünler satıyorsunuz, ve çok satan bir ürününüz var. Sipariş geldiğinde vakit kaybetmemek için bu tür ürünlerinizin değişmeyen kısımlarını önceden lazer kesim makinesi ile kazıyarak hazır edebilirsiniz. Sipariş geldiğinde sadece marka ve isim yazılacak yerlere kazıyarak hızlı teslimat sağayabilir ve müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

5- Manuel Olarak Merkez Belirleme
Tek seferlik kişiye ya da kuruma merkeze hizalı özel bir ürün kazıyacak ya da kesecekseniz, bir şablon oluşturmakla uğraşmadan, manuel olarak lazer merkezini ürüne ayarlayarak ve kazınacak bölgeyi belirleyerek hızlıca işlem sağlayabilirsiniz. Plaketler ödüller ve kupalar bu işlem için uygun olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.